Záhrada v kopci

Prečo nebudujeme vtáčie búdky

Mnoho záhradkárov počas zimy vešia na stromy vtáčie búdky a krmítka. Aj v médiách počúvame, že v zime treba prírode pomáhať prežiť. Vtáčiky sú užitočné, lebo potom na jar záhradkárom pomáhajú tým, že požierajú hmyz na stromoch. Podľa mňa aj pri tomto treba rozmýšľať.

V predchádzajúcej záhrade v záhradkárskej kolónii za mestom bol zázrak vidieť vtáčika v ktorúkoľvek ročnú dobu. Mala tam záhradu Olinka aj moji rodičia a všade okolo bol listnatý les a ďalej lúky. Voľná príroda. Prečo sa teda vtáčiky vyskytovali v takom malom počte? Podľa mňa intenzívne udržiavané nízkokmenné stromy, premiera chémie na ich ochranu a priveľa ľudí neboli pre ne ideálne podmienky.

Úplne inú situáciu sme zažili po kúpe tejto záhrady. Vtáky rôznych druhov v počte väčšom ako hojnom sa vyskytovali na oblohe aj na stromoch. A sami sme zo začiatku v zime vtáčiky prikrmovali, vlastnoručne som zhotovil krmítko. No s touto praxou sme už prestali.

Kým do záhrady len dochádzate na pár hodín a potom sa vraciate do mesta, ľahko podľahnete dojmom, ktoré za tých pár hodín získate. Iné to je, keď na pozemku ste trvale, prinajmenšom od svitania do tmy a máte možnosť vidieť všetko a stále. Takže vidíte nie len to množstvo rôznych druhov vtákov, ale aj to, čo vo vašej záhrade stvárajú. Že vám lámu tenké konáriky mladých stromčekov, rozhrabávajú mulč pod stromami aj v záhonoch, vyťahujú dážďovky zo zeme, ktoré si vy chováte ako najvzácnejší poklad, že vám vylupujú rašiace púčiky na stromoch a že teda žerú aj hmyz na stromoch, len nerozlišujú, ktorý je užitočný a ktorý je škodlivý, minimálne pre záhradkára. A keď vidíte, ako decimujú mladé divé včely samotárky v hmyzom hoteli, máte chuť zobrať do ruky vzduchovku.

Bezzásah nemusí byť zlý

Prikrmovať vtáčiky je zásah do prirodzeného stavu vecí. Preto majú mnohé druhy mladé dva razy do roka, preto sa ich liahne tak veľa, že sa tak nejak počíta, že v rámci potravného reťazca tu dlho nebudú a aj zima ich stavy preriedi, ostanú len najsilnejšie, najzdravšie a teda aj pre zachovanie druhu najvhodnejšie kusy. Len útlocitný človek Prírode do toho hádže vidly a potom sa množia aj nezdravé a nevhodné kusy. A v lete vám decimujú úrodu ovocia, lebo iná prirodzená potrava v ich prirodzenom prostredí, čo rozhodne nie je váš ovocný umelo vypestovaný sad, dosť potravy nenájdu.

Toho roku sa objavilo mnoho sojk a strák. Živia sa menšími vtákmi, ich vajciami aj mladými. Nepríjemný pocit? To je váš osobný problém, v Prírode to takto funguje odjakživa. Keď je nadbytok potravy, objaví sa väčšie množstvo stravníkov, keď je priveľa živočíchov, zvýši sa aj počet predátorov. Automatizovaný systém, len človek do toho stále babre svojimi zásahmi.

Takže u nás sa vtáčie búdky a vtáčie krmítka už neobjavujú. V okolí je dosť listnatých lesov s trnkami, šípkami, ale aj lúk so steblami trávy a semenami Naše potraviny si pestujeme pre seba a nebudeme si vykrmovať konkurenciu a škodcov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.