Záhrada v kopci

S cesnakom sa neponáhľame

Spústa ľudí sa nás pýta, či už sme zasadili cesnak. Veď ešte nemrzne! A ja sa nestačím čudovať, koľko ľudí nevie, že sa cesnak má sadiť tesne pred mrazom a ani to nie, prečo práve pred mrazom. Máme pripravenú sadbu, máme pripravený nový záhon, pekne zamulčovaný, ale s výsadbou cesnaku sa neponáhľame, lebo ešte nenastal jeho čas. Bez ohľadu na kalendár.

V mnohých článkoch tu môžete čítať, ako upozorňujem na zmenu klímy a potrebu sa s tým vyrovnať. Nie som zástanca klimaalarmizmu, nepanikárim s klimatickou krízou, no zmena klímy je tu, je to fakt a my máme dve možnosti. Zahynúť alebo sa postarať, aby jej dopady na nás boli čo najmenšie. Aby to neobmedzovalo alebo neohrozovalo našu úrodu čo do kvality alebo množstva. V podstate to znamená, že sa nesmieme tupo držať starých pranostík a mali by sme vymeniť kalendár za teplomer. Teda aby sme pri práci v záhrade rozmýšľali.

V našich končinách najväčším škodcom cesnaku je drôtovec, tenká larva chrobáka, ktorá sa v pôde vyvíja niekoľko rokov a parazituje práve na strúčikoch cesnaku. Nie len, že sú drôtovcom poškodené hlávky nevzhľadné, ľahšie ich potom napadnú bakteriálne choroby. Ako tomu predísť?

Nedať im nažrať. To v podstate znamená dve veci.

Nesadiť cesnak každý rok na to isté miesto. Vždy si vybrať inú plochu. Cesnak sa každý rok sťahuje, drôtovce zostávajú. Bez potravy.

Sadiť cesnak do pôdy, kedy už drôtovce nemôžu škodiť. To je práve obdobie, kedy začína celodenný mráz, pôda okolo cesnaku zamŕza.

Mnoho záhradkárov sadí cesnak v termíne, ako boli zvyknutí. A potom sa čudujú, že zo zeme vyrastajú zelené vňate. Ak potom príde mráz, bez snehu, vňať zamrzne. A na jar musí všetko začínať odznova, no strúčik už sa vysilil prvým rašením. Ako môžete mať pekný a zdravý cesnak, keď nerešpektujete prírodné zákonitosti?

Tohoročná úroda cesnaku

Nový záhon na tohoročnú výsadbu cesnaku už má Olinka pripravený. A je pekne zamulčovaný čerstvo pokosenou trávou z kosačky. Pod takouto nástieľkou pôda nezamrzne, ale ani nevyschne. Keď bude predpovedaný celodenný mráz, mulč sa odhrnie, do mäkkej pôdy pôjde pripravená sadba cesnaku a potom môže pôda zamrznúť. Na jar, keď už budú zo zeme vonku zelené byľky, doplníme mulč a cesnak prikryjeme, aby pôda nebola prehrievaná ani vysušovaná.

Ale kým nebude naozaj zima a mráz, s cesnakom sa do zeme neponáhľame.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.