Keď chováte sliepky ako nosnice, očakávate od nich výmenou za starostlivosť a krmivo vajíčka. Preto im musíte znášanie vajec čo najviac spríjemniť a uľahčiť. A sebe uľahčiť zber vajec. Preto aj náš kurín je vybavený takzvanými znáškovými hniezdami. Ako sú postavené a ako fungujú?
Jednou zo zásad chovu sliepok je aj čo najmenej vstupovať do výbehu pre sliepky za účelom starostlivosti o ne. A v poľských hydinárskych farmách som sa naučil rozdelenie na „czysta droga – brudna droga“ (pozdravujem Witeka tam hore), teda rozdelenie komunikácií na čistú časť (krmivo, voda, vajcia) a špinavú (trus). Minimalizuje sa tým kontaminácia vozidiel a topánok obsluhy prípadnými chorobami a parazitmi a ich zanesenie do vstupného reťazca chovu. Myslel som na to pri výbere typu kurína.
Preto má náš kurín čistenie vnútorného priestoru zvonka bez nutnosti vstupovať do výbehu a rovnako je riešený aj zber „úrody“. Pekne zvonka, neznečistím seba, neohrozím sliepky.
Len pripomeniem, ako vyzeral kurín krátko pred naskladnením našich nosníc.
Obrázky dobre dokumentujú vnútornú konštrukciu miesta pre sliepky. Malo by byť pokojné, v ústraní, pokiaľ možno tmavšie a pritom ľahko prístupné pre obsluhu kurína. Niektorí chovatelia kritizujú znáškové hniezda ako prílepok ku kurínu, ktorý je charakteristický pre mnohé „amatérske“ konštrukcie drobnochovateľov. Chápem možnosť, že takéto hniezdo je miestom, ktoré je chladnejšie, ako zvyšok kurína, na druhej strane takýto spôsob výrazne znižuje celkový objem kurína a tým aj spotrebu materiálu (teda cenu kurína), najmä pri menších kurínoch. Vnútorné hniezdo v „kocke“ kurína by znižovalo použiteľnú plochu a tým aj maximálny počet nosníc na celkovú plochu. Podľa mňa v našich zemepisných šírkach je takýto spôsob dobrý a v studených horských by som rozmýšľal nad kompaktnejším celkom. A tiež na samote by som nebol obmedzený celkovým rozmerom chovateľského priestoru 😉
Ako som to už spomínal, na inšpiračnom videu bola trojica znáškových hniezd vložená do otvoru na boku kurína a zafixovaná. Pri dvanástich sliepkach a možnosti, že ich možno aj dva či tri dni neuvidím, som sa snažil maximálne využiť dostupný priestor (135 cm šírky zvonka) a tak som zhotovil nesamonosný box so štyrmi pozíciami. Cenou za to bolo postupné stavanie hniezda zvonka montážou jednotlivých prvkov na nosnú konštrukciu voliéry, ktorá tvorí severnú stenu kurína.
Použitý materiál
Tak ako som písal v úvodnej časti seriálu, snažil som sa minimalizovať sortiment používaného materiálu. Nosná konštrukcia je z hobľovaných foršní červeného smreka 5 x 10 cm, na okná som si objednal aj 5 x 7 cm a sám som si rezal 5 x 5 cm. Znáškové hniezda majú konštrukciu práve z 5 x 7 a 5 x 5 cm kúskov, podlaha je z preglejky 24 mm a strecha z 18 mm (24 nejak rýchlo došla, hoci som objednal tri panely…). Z osemnástky sú aj vonkajšie bočnice, neskôr budú doplnené ozdobnými lamelami, plniacimi aj izolačnú funkciu.
Preglejka je dva razy impregnovaná a dva razy natretá akrylovou farbou, vnútro na bielo, vonkajšok na sivo. Drevo len impregnované proti škodcom a hubám.
Na streche sú samozrejme strešné laty a zvyšok plechu z výmeny strechy nášho domu. Chýba ešte olemovanie.
Dvere z latok 5×7 dole a 5×5 cm zvyšok sú vyplnené panelom z preglejky 18 mm so šikmými vrutmi vŕtanými podľa čínskeho prípravku a na pántoch osadené tak, aby spodok po zatvorení doliehal na dno hniezda. Vonkajšie hrany som neskôr olemoval lištami 5 x 2 cm so zaoblenými hranami, aby prekrývali medzery, nech na sliepky nefúka.
Vnútro hniezda je rozdelené panelmi z preglejky 5 mm, ktorú som „našiel pod posteľou“ na štyri priestory, každé o šírke 30 cm. Uchytené sú vrutmi a tenkými latkami do dna aj vrchu.
Prah znáškového hniezda je robený zo zvislej smrekovej dosky 2 x 10 cm a na nej je vodorovná doska 5 x 2 cm. Výškový rozdiel a presah do vnútra minimalizuje zanesenie podstieľkových hoblín do hniezda. A vynášaniu výstieľky hniezda do kurína. Na fotke vidno, že všetky medzierky medzi drevenými prvkami sú vytmelené PU tmelom, aby sa minimalizovali priestory pre úkryt švolov.
Zhora tvorí „záclonku“ hniezda priečna foršňa v ráme, ku ktorej je hniezdo uchytené a tvorí aj rám okna. Ako sa ukazuje, asi pripevním ešte ďalšiu dosku 2 x 10 cm pre väčšie prítmie a intimitu. Prílišnému svetlu v hniezdach bráni aj trusový stôl.
Rozmery znáškového hniezda
Aké veľké má byť znáškové hniezdo pre jednu sliepku som zisťoval na internete celkom dlho. Keď som vylúčil „zaručené“ tipy, ktoré sa ukázali byť pre zdrobnelé plemená aj kategorické vyjadrenia o nutnosti absolútnej presnosti veľkosti, lebo inak budú sliepky zanášať (alebo o tom, že raž nežerú, cha-cha), skontroloval rozmery hniezd predávaných pre drobnochovateľov aj videl typy na znáškové hniezda z vedier, starých PC monitorov alebo bedničiek na víno, zvolil som akýsi kompromis.
Zboku je dĺžka hniezda 40 cm, výška vpredu 33 cm a vzadu 27 cm. Svetlosť 30 cm, čo dáva celkovú šírku zvonka cez materiál široký po 5 cm práve 135 cm. Naše sliepky s nimi nemajú problém.
Výstieľka znáškového hniezda
Rovnako zaručených typov na jediný správny materiál pod sliepky bolo neúrekom.
Čistú a suchú slamu nemáme k dispozícii, kupujeme staršiu na mulčovanie záhonov zeleniny. Seno by sme našli, ale má tendenciu rýchlo sa rozkladať, práši sa a zahníva. Lebo sliepky idú znášať aj počas daždivého dňa. A treba ju teda často meniť.
Nakoniec som zvolil drevitú vlnu. Ak vám známi nedarujú značkové víno v špeciálnych obaloch, kde je ako výstielka, musíte si ju kúpiť. Nie je drahá a dlho vydrží. Drevitá vlna dobre saje vodu a neskôr ju dobre uvoľňuje, je príjemná na dotyk, dlhé vlákna dobre držia v balíku. Len je treba po vybratí hrste zo zlisované balíka ju trochu skrútiť a vytvoriť do hniezda kompaktnú podložku.
Pod vlnou sú nadrvené orechové listy, ktoré sme vlani na jeseň usušené uskladnili vo vreciach. Tie totiž odpudzujú parazity. Ušetríte za drahé prípravky proti nim a doprajete sliepkam krajší život. A oni vám väčšie vajíčka 😉 Dávam ich aj do podstieľky z ihličnatých hoblín.
Znáškové hniezda som pred naskladnením našich sliepok uzavrel. Obyčajnou preglejkovou prepážkou, aby sa mládky do nich nedostali. Jednak som ešte pre nich nemal hotové bidlá a na zvýšenom prahu by mohli hradovať. A jednak ich ešte nepotrebovali. Keď som však ráno pri kontrole kurína objavil na podstieľke prvé vajíčko, znáškové hniezda som opäť vyčistil, naplnil drevitou vlnou a vložil po jednom plastovom podkládku ako inšpiráciu pre sliepky. A odvtedy ho sliepky úspešne používajú.
Dvierka spredu sú v takej výške, aby sme sa pri kontrole znáškových hniezd nemuseli zohýnať a krčiť. Zaistené sú na oboch stranách, aby prípadný predátor nemal šancu ich otvoriť a vliezť si pre vajce či nebodaj sliepku. Otvárať sa musia obojručne. Predtým ale bočnými oknami skontrolujeme, či v nich nesedia sliepky, nechceme ich pri delikátnej činnosti vyrušovať.
Stačí kedykoľvek prísť ku kurínu, skontrolovať stav sliepok vo voliére alebo nakuknúť cez okno dnu a potom pohodlne otvoriť široké dvere na znáškovom hniezde, vybrať čerstvé vajíčka do obalu a zase zavrieť. Čisto a bezpečne.