Záhrada v kopci

Záhrada okrasná alebo úžitková

Jedna z častých otázok ľudí, ktorí našu záhradu ešte nevideli naživo ani na internete je, či na kúpenom pozemku budujeme záhradu okrasnú alebo budeme pestovať zeleninu. Ľudia to majú už tak zafixované. Buď pestrofarebné kvety alebo rady úhľadne vypletých a zarovnaných zeleninových záhonov. Tak ako je to u nás?

Každý si peknú záhradu predstavuje inak. Napríklad náš sused v starej záhrade nezniesol, aby jeho políčka pre zeleninu na jeseň kompletne nevyčistil a nezahladil hrabľami do absolútna. Vôbec mu nevadilo, že v tej zemi potom nieje žiadny život. Ukázali to aj diviaky, ktoré vnikli do záhrad. Našu záhradu kompletne rozryli, jeho nechali na pokoji. Bodaj by aj nie, keď u nás našli dážďovky a inú háveď, ale v tej jeho sterilnej zemi nebolo nič pod zub. Čo po slovensky znamená, že dážďovky nevytvárali humus a darmo si jeho zem oddýchla…

Sú ľudia, ktorým zelenina nič nehovorí a pestujú všelijaké druhy kvetov, ktoré zaplnia každé voľné miesto v záhrade. Teda okrem trávnika, ktorý musí mať strih na presnú výšku a golfovo čistá zelená rovná ploche je ich chválou.

Čo z toho by ste hľadali v našej novej záhrade pod kopcom?

Všetkých, ktorí rozlišujú záhradu štýlom bud-alebo, teraz sklameme. Olinka si totiž myslí, že aj úžitková záhrada môže pôsobiť krásne a aj okrasná záhrada môže byť užitočná. A mne neostáva iné, ako s ňou súhlasiť. Nie že by ma nútila, jednoducho ma za tie roky presvedčila, že to vie skĺbiť a aj naša nová záhrada je toho dôkazom.

Málokto vie, že mnohé rastliny, pestované ako okrasné kvety, sú jedlé. Takže robia parádu v celej záhrade a pritom môžete ísť okolo, odtrhnúť si kvet a zjesť ho. A tak isto mnoho rastlín pestovaných ako ovocie či zelenina sú pekné. Či už počas kvitnutia lebo ako plody.

A takisto málokto vie, že niektoré kombinácie rastlín pri pestovaní spolu si poskytujú vzájomnú ochranu proti hmyzu alebo chorobám. A tak môžete mať pestrofarebný záhon, kde máte aj zeleninu aj kvety. Záhon je krásny na pohľad a pritom sa jedná o úžitkovú záhradu. Tých pár kvetov, ktoré ho zdobia, vám súčasne dovoľuje nepoužívať chemické postreky na ochranu alebo nemusíte okopávať.

Synteticky čisté a pravidelné záhony plodín, pestovaných zvlášť každá na svojom záhone, sa nazývajú monokultúry. Na jednom záhone máte len papriky, na druhom paradajky, tretí plodí cibuľu, na štvrtom sú zemiaky. Hneď na pohľad je jasné, čo kde rastie. Aj škodcom. Takéto celistvé plochy sú ideálne pre ich premnoženie. A človeku jasne ukazujú, čo ho čaká. Robota.

Súvisiace:  17. november je pre nás významným sviatkom

No keď prídete do záhrady, kde sú jednotlivé druhy rastlín vzájomne pomiešané medzi sebou aj s kvetmi, tak vám to nepríde ako lopota, ktorú musíte vykonať. Keď sú rastliny v tráve alebo mulčované slamou, tak ani motyčku v takej záhrade nemusíte do ruky brať. Netreba, burina nerastie. A aj postrekov treba minimum a žihľavový postrek nie je jedovatý ani pre človeka. Vy striekate a za vami môžu deti behať a trhať plody a hneď ich jesť. Nič sa im nemôže stať. A taká záhrada hýri farbami kvetov aj plodov a je radosť do nej vstúpiť.

Do záhrady chodíme nie len pracovať (fyzicky), ale aj oddychovať (fyzicky aj duševne). Nie je pre nás len synonymom pre drinu a neustále povinnosti. Hlavne je to miesto, kde sa chceme dobre cítiť, stretávať s rodinou aj priateľmi, skutočne oddychovať a užívať si život. Preto máme všetko urobené tak, aby sme nemuseli len tvrdo drieť a stále niečo robiť. A aby už na pohľad bolo jasné, aká tá naša záhrada je. Okrasná aj úžitková zároveň. Skrátka prírodná záhrada.

4 Komentáre

  1. Pingback: Keď deliť stravu, tak správne | Dobre a zdravo žiť ľahko

  2. Števo

    Ahojte , mate krasnu zahradu tak to ma byt ziadne zarovnane sterilne políčka ale všetko tak na „prírodno“ podobne to mame aj my. Zaujala ma rastlinka na 6 fotografii, je to divoká paradajka?
    Ak ano mal by som zaujem o par semienok.
    S pozdravom
    Števo

    1. Záhradník (Autor článku)

      Ďakujeme za pochvalu 🙂
      Áno, to je divá paradajka a zopár semien sa určite nájde. Prídete si po ne?

  3. Pingback: S vlastnou záhradou je paleo stravovanie hračkou | zdravoadobre.sk

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.