Teraz je už náš plot proti srnám, ktoré si k nám našli cestu cez susedovu záhradu a jeho chatrné oplotenie, kompletne hotový. Pretože je to ale plot na svahu, nebolo to úplne jednoduché. Stávam sa odborníkom na ploty 😉
V januári mrzlo a snežilo, nečudo, že vysoká zver bola hladná. Čo nás ale prekvapilo, že sa došli nakŕmiť k nám. Ako som osadil deväť stĺpov na zemné skrutky v mraze, som písal minule. Teraz sme si naplánovali odstrániť drôty a špagáty na nich a zavesiť zvárané pletivo.
Zvárané pletivo nepotrebuje španovacie drôty na stĺpoch ani metre viazacieho drôtu, nepotrebujete navijak ani rozpletať a na drôt zapletať vrch (koso)štvorcového pletiva. Stačí jeden plastový napínací hrebeň a jedny kliešte na C-spony. Dvaja mocní (aby pohli s 25 m balíkom pletiva) to zvládnu za chvíľu. My sme na to boli traja. Olinka, syn Marek a ja.
Keď sme prišli v prvú marcovú sobotu do záhrady, skoro ma šľak trafil, aj keď bolo pekne už od rána a chystal sa prvý jarný deň. V mieste, kde mal stáť náš nový neplánovaný plot, mal sused také drevené prístrešky-chlievy. Také chatrné, že boli výrazne naklonené do boku a jedna z tých „stavieb“ až k nám, výrazne pretŕčala cez jeho plot. Tak som jeden stĺp osadil tak, aby som tento roh rárohy novým pletivom obišiel. No a v sobotu ráno bola búda preč!
Ako vravím, skoro ma šľak trafil. Nie z toho, aký bordel tam ostal, naň sa dlho pozerať nebudeme, keď začne popri plote rásť hrach a slnečnice, ktoré tam Olinka naplánovala. Že budem musieť jeden stĺp preložiť. Lenže oceľový stĺp zo zemnej skrutky sa nedá vytiahnuť! Skúšal som, nedalo sa. Už som bol pripravený prevŕtať ho durch dvanástkou vrtákom, aby som doň mohol vložiť tyč a tak to celé vykrútiť. No predtým som skúsil, ako mäkko je pri stĺpe a podarilo sa mi na niekoľkýkrát celý stĺp vykývať do všetkých smerov tak, že sa dal aj bez durch tyče vykrútiť zo zeme. Keď už bol vonku, oddelili sme stĺp od vrutu a osadili ho na správne miesto, asi o tridsať centimetrov bližšie, priamo k starému plotu. Potom už sme sa mohli venovať tomu, na čo sme sem prišli. Montáži pletiva na stĺpy.
Balík pletiva aj náradie sme z domu vyviezli Motúčkom. Pretože pred budúcim plotom rastú vŕby, asi 30 cm pred ním, museli sme vymyslieť, ako pletivo k stĺpom dostaneme. Položili sme ho na trávu, odbalili asi polovicu balíka, všetci traja ho postavili a medzi vŕbami ho zasunuli do medzery a priložili k stĺpom. Taký balík má svoju váhu. Zvyšnú polovicu už sme s Marekom dokázali odbaľovať aj popri vŕbach.
Kým sme sa my zabávali s osádzaním stĺpa na nové miesto, Olinka zhrabala mulč zo sena medzi vŕbami a starým plotom čo najviac k tej starej hrdzavej rárohe. Susedov vzťah k burine je nám za ten rok už známy, takže sme chceli nahrnúť čo najviac mulču, ktorý bude brániť rastu pŕhľave, medzi starý a nový plot, potom sa sem už nedostaneme. Pomohli železné hrable.
Priložili sme pletivo k stĺpom, upevnil som pár C-spôn kliešťami na prvý stĺpik. Čo najviac ho natiahli rukami a potom ešte našponovali plastovým hrebeňom a upevňovali k ďalším stĺpikom. Nebolo to jednoduché, pretože terén na spodku pletiva nebol úplne rovný a navyše záhrada sa tu dvíha konkávne z takmer roviny do vrchu. Bolo by ideálne, keby po celej výške stĺpa bolo pletivo pripevnené zvisle, ale na niekoľkých stĺpoch som musel pletivo dole vyhnúť o jeden spon, teda 50 mm. Takmer to nie je vidieť. Horšie ale bolo, že som na dvoch miestach musel nechať pletivo v spodnej polovici vyduté smerom do nášho pozemku. Terénna nerovnosť mi umožňovala ešte zdvihnúť pletivo o pár centimetrov, ale nechcel som vytvárať štrbinu. Keby sused svoj starý plot rozobral, čo sa zrejme skôr alebo neskôr stane, tak by tade mohla pobehovať drobná zver alebo mačky.
Postupne sme pletivo o výške 180 centimetrov s okami veľkými 100×50 mm a so zosilnením na spodu aj na vrchu pletiva s Marekom pripevnili ku všetkým deviatim stĺpom. Z celého balíka 25 metrov sme použili 24 metrov. Pretože pletivo je strojovo balené a posledný meter sa celkom ťažko narovnáva tak, aby bolo aj na pohľad pekné. Preto som posledný meter obetoval, môže ešte poslúžiť napríklad na ohradenie malého stromčeka alebo kríka.
Pletivo bolo na stĺpoch, to na sobotu celkom stačilo. Bola pekná slnečná sobota, tak sme sa venovali aj iným častiam záhrady. K pletivu som sa vrátil zase v nedeľu, aj keď pre dážď len na pár hodín, a potom v utorok, kedy mala Olinka v práci dovolenku. Postupne som došpanoval každé jedno pole a podarilo sa mi vyrovnať aj tie dve vydutiny, ktoré som pre nerovný terén vytvoril. Táto sekcia plota je hotová. Po roh pri bráne ešte ostáva 18 metrov, takže ešte si pár zemných skrutiek do zeme zatočím 😉 Zaujímavé to bude s tým pletivom popri malinách. Už teraz to však vyzerá oveľa lepšie, ako minulý mesiac a hlavne, keď susedovi jeho druhý plot aj spadne a jablká nechá opäť celú zimu na zemi, srny sa k nám a k našim stromčekom už nedostanú 🙂