Kúpená záhrada disponuje štyrmi starými stromami, z ktorých dve hrušky to už majú za sebou, rovnako ako jedna jabloň a iba jedna jabloň sa ukazuje ako rodivá a schopná záchrany. To nám nevadí, uvažovali sme nasadiť stromy, ktoré poznáme a ktorých ovocie nám chutí. Už dávnejšie sme si naplánovali ich počet, miesto aj druh a teraz prišiel čas pustiť sa podľa plánov do práce.
Olinka sa pri prácach v záhrade orientuje podľa lunárneho kalendára. Takže sme celkom zavčas dopredu vedeli, kedy nastane ten najvhodnejší čas na sadenie ovocných stromov. Otázkou bolo, či bude aj vhodné počasie a či stihnem včas vykopať jamy pre stromy.
Výsadbu nových stromov sme si rozdelili na tri fázy v dvoch obdobiach. Najprv sem chceli premiestniť ovocné stromy zo starej záhrady. Nepodarilo sa nám nájsť kupca, ktorý by mal záujem o takto vedenú záhradu a akceptoval by cenu, ktorú sme si predstavovali. Takže padlo rozhodnutie všetky presunuschopné stromy preniesť do novej záhrady pred tým, než túto záhradu opustíme. Celkove sa jednalo o osem stromov a niekoľko kríkov. Do plánu umiestnenia stromov v záhrade Olinka zapísala aj poradie presunu a podľa neho som kopal jamy. Susedom to možno opäť pripadalo divné, keď som vykopal jednu jamu hore, druhú dole a tretiu v strede záhrady, neskôr sa objavili ďalšie, na prvý pohľad úplne nelogicky. No čo už, neskôr si na naše nezvyklé postupy možno zvyknú 😉
Takže do začiatku presunu som mal vykopané štyri jamy pre „staré“ stromy. V piatok ráno som zašiel do spriatelenej firmy pre vlečku a už o ôsmej ráno sme parkovali pred starou záhradou. Bez okolkov sme sa pustili do najväčšieho a najstaršieho stromu s poradovým číslom 1: Čerešňa Techlovan.
Musím priznať, že sme sa dobre zapotili obaja. No ale oceľový rýľ FloraBest, k nemu oceľový štychár a akumulátorová pílka na prerezanie koreňov a strom bol vonku. Trochu sme si oddýchli a pustili sa do ďalších dvoch, podstatne menších stromčekov. Čerešňa Kordia a Melitopolski (broskyňoslivka).
Keď boli stromy vonku, očistili sme náradie a prišiel čas ich presunu na vlečku. Pre rozmočenú zem sme nemohli autom až k záhradke, ostalo teda na parkovisku pred bránou. Korene malých stromov sme zabalili do hrubého vreca, väčšiu čerešňu položili na plachtu. V jednej ruke roh plachty, v druhej kmeň stromu a takto sme ju preniesli s niekoľkými zastávkami na oddych k autu a položili na vlečku. Kým Olinka doniesla ostatné stromky a tiež nejaké kvety v bedničke, gurtňami som čerešňu pevne priviazal k vozíku tak, aby sa nekývala a zároveň svojou korunou neprečnievala cez šírku auta.
Naložili sme aj ostatné rastliny a pomaly sa presunuli do novej záhrady. S ľahkou vlečkou sa rýchlo ísť nedá, celá poskakuje a nechcel som, aby sa nám strom počas cesty vyrútil z vlečky a niekoho zranil alebo sa poškodil. Onedlho som už zacúval do dvora a mohla začať ďalšia etapa presunu stromčekov – ich sadenie na nové miesto.
Po uvoľnení popruhov sme malé stromky v rukách vyniesli na ich nové miesto a čerešňu opäť v plachte presunuli na nové stanovište. Pretože pôda tu nie je v hĺbke najlepšia, popracovali sme na jej zlepšení. Do jamy išiel kus kože z barana, ktoré nám tu ostali pri ovčíne, ako hnojivo, korienky boli posypané aktivátorom zakoreňovania a zasypané substrátom, ktorý sme kúpili v záhradkárstve deň predtým, aj rohovinou. Nakoniec sme použili vrchnú, lepšiu, pôdu z vykopanej jamy.
Rovnaký postup sme aplikovali aj pri zvyšných troch stromoch. K mladým stromkom sme nezabudli dať z južnej strany oporný kolík. Z južnej sa dáva preto, aby slnko príliš nezohrialo strom a ten nezačal pučať privčas, potom by mladé púčky mohol spáliť mráz a tiež by miazgou nasatý kmeň vplyvom nočných mrazov popraskal.
Čerstvo zasadené stromy treba poliať. Nezabudli sme, aj keď sme sadili do relatívne mokrej pôdy. Voda pomôže zemi v jame uľahnúť a zbaviť sa prípadného vzduchu, ktorý koreňom neprospieva. Na polievanie Olinka využila vodu, nazbieranú vo vedľajších jamách na stromy.
Stihli sme to akurát k obedu. Zamkli sme a presunuli sa domov. Po posilnení sme využili vlečku na prevoz reziva z píly do domu a tiež nejakých ďalších vecí, ktoré sme mali pripravené v garáži v meste.
Bol za nami náročný a tiež fyzicky únavný deň. Zaspávali sme ale s pocitom, že je za nami kus urobenej roboty a že v našej záhrade máme zasadené prvé ovocné stromky. Nech sa im na novom mieste darí!