Záhrada v kopci

Máme čistokrvné sliepky marans

Uprostred leta sme doviezli malý kŕdlik mladých kuriatok, aby sme obohatili a rozšírili náš chov sliepok. Podarilo sa mi zohnať kuriatka pôvodne francúzskeho vidieckeho plemena Marans, ktoré je nie len krásne, ale aj veľmi vhodné do našich podmienok a aj vajíčka od nich sú osobité svojou farbou aj vlastnosťami škrupiny.

Zistil som, že mnoho ľudí prekvapuje, keď v spojitosti so sliepkami hovorím o plemene. Väčšina ľudí to nerieši, sliepka ako sliepka vraj. Všetky znášajú rovnaké vajíčka. A to je práve hlboké nedorozumenie. Sliepky sa nelíšia len farbou peria. Rozdiel je nie len v temperamente, ale aj hmotnosti tela, veľkosti vajec a tiež v schopnosti samostatne si pozháňať krmivo. A tiež v úžitkovosti. Teda koľko vajec je sliepka schopná znášať povedzme za mesiac a v akých podmienkach. No a keď už vieme, že sa sliepky líšia v týchto vlastnostiach, nie je lepšie si vybrať také plemeno, ktoré najlepšie vyhovuje práve tým našim podmienkam? Pretože ide aj o efektívnosť chovu a produkcie, keď musíte (stále drahšie) krmivo alebo jeho časť kupovať.

Taký bol pôvodne aj môj plán minulý rok. Vybral som si plemeno, ktoré chcem chovať a potom som nevedel zohnať mládky. Tak som z núdze kúpil hybridy z veľkochovu. Pretože som z minulosti mal nejaké skúsenosti v tomto smere a súčasne naštudované nové vedomosti, vedel som, že báchorky typu „až 300 vajec ročne“ sa u nás konať nebudú. Jednak to nie je ročne, ale za znáškový cyklus, ktorý u mládok môže byť až 14 mesiacov. A samozrejme za ideálnych podmienok. Teda klimatizovaná hala a počítačom riadené dávkovanie vody a krmiva, dôkladne namiešaného na mieru konkrétnemu kŕdľu a konkrétnym podmienkam s pravidelnými mesačnými rozbormi. Teda všetko veci, ktoré sú hobby chovateľovi alebo obyčajnému dedinskému chovateľovi na hony vzdialené. Ako vravím, viem, zažil som.

Nepoľavoval som ale vo svojom úsilí a nakoniec som našiel. No nie na bazoši, ako by to urobili mnohí. Tam môže predávať hocikto a hocičo. Radšej dôverujem informáciám z chovateľského serveru iFauna.cz, kde som sa nakoniec dohovoril s jednou chovateľkou na odkúpení mladých sliepočiek. Pretože nemám možnosť odchovávať malé kuriatka, ani si ich liahnuť, bol som rád, že sme sa dohovorili na odchove do vyššieho veku, za čo som bol ochotný samozrejme aj zaplatiť.

Ako spojiť dva chovy sliepok

No nijako, ak nechcete aby sa vám sliepky medzi sebou pobili a verte, že je to bratovražedný boj. A keď si nechcete do kurína zavliecť nejakú chorobu. Lebo aj keď na sliepkach nič nevidíte, môžu v sebe niečo mať a môžu tým nakaziť aj ostatné zdravé sliepky. Takže karanténa je povinnosťou každého aspoň trochu súdneho chovateľa.

Súvisiace:  Prvé Kalimero spracované

Z predchádzajúceho chovu hybridov nám nakoniec ostalo šesť kusov už poldruha ročných nosníc. Toľko sa totiž vojde do nového kurína 😉 Vlani som písal o chove brojlerov, aj o tom, že ich kurín sa bude prerábať. Pojazdný kurín dostal novú, ľahšiu búdku, nepojazdná búdka dostala nový stabilný rám. A tak máme teraz starý kurín, nový kurín a malý kurín. Do nového kurína som presťahoval šesť starých nosníc, z nich dve vlani aj toho roku kvokali, a starý kurín dôkladne vyčistil, vyumýval a vydezinfikoval. V jednu dohodnutú sobotu sme si urobili výlet na Západné Slovensko a večer sme umiestnili osem kurčiat do búdky.

Sliepka je vták, orientuje sa „GPS“ v hlave. Vždy neomylne trafí domov. Aby si na nový domov zvykla, potrebuje tri dni, na „reset GPS“. Takže na betónové podstavce dostali v búdke napájačku s vodou aj krmítko s granulovanou zmesou K2 a cez pletivo v okne mohli pozorovať z bezpečia svoj nový domov.

mládky maransky

A my sme pozorovali sliepky a privykali ich na náš hlas a pach. Založili sme náš druhý chov sliepok.

Vlastnosti sliepok marans

Mnohým ľuďom sa nepáčia čierne sliepky. Lenže ja som zástanca kréda, že veci majú v prvom rade fungovať. Keď ste panelákový gaučista, nech sa vám páči čo sa vám chce. Keď ste záhradník a chovateľ sliepok na vidieku, nechce sa vám páčiť predstava, že sliepky chováte pre líšky a jastrabov. Preto máme na pozemku psa. A čierne sliepky, ktoré jastrab z výšky vidí oveľa horšie, ako biele. Aby to nebolo až také jednotvárne, majú maransky viacero farebných rázov, naše by mali byť medenokrké. Minimálne kohútik sa tak ukazuje 😉

Čo je oveľa zaujímavejšie, je hnedá škrupina vajec sliepok maransiek. Je pevnejšia a hustejšia, ako u iných. Že aj baktérie salmonely majú problém ju prekonať. Preto sa hovorí, že vajíčka maransiek v chladničke vydržia až tri mesiace a mimo chladničky až mesiac. A že sa na nás valí energetická kríza? To je len zhoda náhod…

Keďže sa jedná pôvodne o francúzske vidiecke plemeno, určite nebudú mať „zaručenú znášku“ 300 vajec ročne. A určite nebudú mať vysoké nároky na presnú teplotu a vlhkosť chovného priestoru. Takže v horúčavách či nízkych teplotách budú odchýlky od optima výrazne nižšie a v reále by mali niesť o čosi viac, ako hybridy v „divočine“. Keď sa k tomu pridá prítomnosť kohúta, je tu istý potenciál prirodzenej reprodukcie a tým aj dostatok bielkovín pre majiteľov 😉 Mobilné pletivo pre sliepky sme kúpili už vlani, takže budú mať, rovnako ako ich hybridné príbuzné z druhého kurína, možnosť prejaviť svoj prirodzený talent v hrabaní v záhrade a tým ušetriť čosi aj na krmive a vitamínoch.

Súvisiace:  Stavba kurína III. – Dokončenie

Sliepočky sme doviezli vo veku 12 týždňov, takže na prvé vajíčka si počkáme asi do septembra.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.