Záhrada v kopci

Ďalšie sťahovanie sliepok

Je to už pár mesiacov, čo som si doviezol päťtýždňové kuriatka bielych plymutiek. Tie medzitým podrástli a celkom veľký výbeh im začína byť malý. Prišiel čas kŕdeľ rozdeliť a zlepšiť tak podmienky ich chovu. Časť kuričiek sa sťahovala do druhého výbehu.

Popravde už dávnejšie nie sú všetky kuriatka pokope. Keď dve najväčšie, jedno po druhom, kuriatka začali byť agresívne voči svojim súrodencom, v intervale troch dní boli presťahované do mobilného výbehu, do vyhnanstva. Tu majú dosť miesta, vedia sa navzájom postrážiť, aby nedochádzalo k atakom „zo zálohy“ a okrem kvasenej pšenice majú k dispozícii aj brojlerové granule. Takže je jasné, že si prvé vyskúšajú náš horúci kúpeľ a neskôr aj pečenie na slnku. Samozrejme počkáme, kým budú dospelé a dajú prvé vajíčka. Lebo zo sliepky nič nevyhodíme, vnútornosti vrátane nedovyvinutých vajíčok Ronymu v jeho vývare chutia.

Kuriatka na pohľad nie sú rovnako veľké. Tipujem, že boli liahnuté postupne v intervale asi jedného týždňa, možno viac. Prvým do začiatku znášky chýbajú tak tri týždne, tie najmenšie sú viditeľne menšie. A celý výbeh začínal byť tesný. S uvedenou situáciou sme rátali, takže Dominanty sme z chovu vyradili, kurín som vyčistil a vydezinfikoval a pripravil čerstvú podstieľku. A päť najväčších kurčiat presťahoval.

Sťahovanie som si nechal na večer, tesne pred zotmením. Aby som nemusel kurčatá po výbehu zbytočne naháňať, používam lacný rybársky podberák, do ktorého vyhliadnuté kura pohodlne chytím a bezpečne odnesiem. Aby to bolo všetko jednoduchšie a aj pre hydinu bezpečné, Olinka mi otvára a zatvára za mnou dvere do výbehov. Tak som postupne odchytil päť najväčších kuričiek a preniesol o dva metre ďalej.

Potom dostali v novom výbehu chutné granule, ktoré už poznali, aby sa nakŕmili a upokojili. Samozrejme, že boli zvedavé a nový menší výbeh, kde však majú každá pre seba viac miesta, si poobzerali. V čase odchodu „na kute“ sa tlačili smerom k starému výbehu, ich GPS v hlave nepustí. Po hodine sa ale upokojili a dve dokonca našli cestu rebríkom do domčeka, zvyšné tri sa usalašili na vonkajšom bidle pod domčekom. Za šera som ich pokojne jednu po druhej chytil dvomi rukami z bokov a opatrne vložil do domčeka. Stihol som to pár minút predtým, ako bol nastavený časovač automatického zatvárania dvierok. A tak noc strávili v bezpečí nového domčeka.

Predpokladám, že podľa veľkosti by o pár týždňov tieto mali prvé začať znášať vajíčka. Kŕmené sú kombináciou suchej pšenice a brojlerových granulí z krmítok a raz denne dostávajú kvasenú pšenicu. Tieto sú tiež určené na porážku do jesene, hneď po tých dvoch z vyhnanstva, resp. po začiatku znášky zvyšných vo veľkom výbehu. Na zimu si určite nechcem nechať dva výbehy, najmä kvôli starostlivosti o napájačku v mrazoch.

Vo veľkom výbehu ostali teda menšie kuričky, majú viac miesta pre seba a tieto budem onedlho púšťať do mobilného výbehu, aby som im už nemusel nosiť pupenec a inú burinu každý deň. Len dúfam, že nebudú chcieť pletivo prelietavať, lebo inak budú musieť v kuríne čakať na dokončenie nového trvalého výbehu na novo kúpenom pozemku.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

2 Komentáre

  1. Miroslav

    stačí im pristrihnúť letky a nebudú prelietavať pletivo

    1. Záhradník (Autor článku)

      Jedny letky, na jednom krídle. Stratia balanc. To je princíp zastrihávania krídiel. Zastrihnúť obe nepomáha.

      Doteraz žiadne sliepky neprelietavali, ale túto fajtu som ešte nemal. Pri prvom vypustení do ohrady som ich vždy púšťal na krátku dobu a strážil, lebo keď sa naraz rozbehne dvanásť sliepok po záhrade, to nechcem vidieť.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.