Už v apríli som pripravil plochu pre umiestnenie nádrže na vodu pre polievanie záhonov. No nádrž ostala v starej záhrade a na miesto som položil plastový sud. Dočasnosť tohto riešenia prestala vyhovovať v júni a v júli, kedy sme začali aj my intenzívne polievať zeleninu a kvety v záhonoch. Každý večer som vyťahoval čerpadlo, aby som doplnil spotrebovanú vodu.
Hadicu medzi studňou a sudom máme položenú v tráve natrvalo, aj prívod elektriny k čerpadlu som vyriešil tak, aby to bolo čo najmenej prácne a namáhavé. Len ponorné čerpadlo nenechávam v studni stále, po každom použití ho vyberám a odkladám v dome. No zo suda sme do konvíc vyberali vodu ručne malým vedierkom. Už bolo načase to zmeniť.
Kubíková plastová nádrž na palete je dosť veľká, aby som ju prevážal v kufri auta, chcelo to vlečku. Ale keď už budem mať požičanú vlečku, musím mať pripravené na prevoz podstatne viac vecí, ako len ľahkú plastovú nádrž. A nesmiem byť na to sám. Keď si Olinka naplánovala týždeň dovolenky v práci, začal som zaisťovať vlečku za auto. No moja obľúbená žiaľ nebola k dispozícii. Ani na týždeň Olinkinej dovolenky ani na víkendy okolo nej. Čo už, všetko ostatné by som bol previezol aj bez vlečky, len tú nádrž nie.
V tejto situácii sa ponúkli svokrovci, že keď nás prídu pozrieť, ako sme za tých pár týždňov v záhrade pokročili, že dovezú aj svoju malú vlečku. Takáto ponuka sa nedala odmietnuť a v utorok ráno sme sa stretli pred starou záhradou, vlečku prepojili za moje silnejšie auto a naložili nádrž aj dve palety, na ktorých stála a odviezli všetko do novej záhrady.
Po nacúvaní do dvora sme nádrž naložili na Motúčko a pohodlne odviezli až na miesto nového uloženia. Ešte predtým som však pod plastovú paletu položil narezanú plachtu zo žochov, v ktorých sme na jar doviezli drevnú štiepku na spevnenie dvora, aby nám spod palety neprerastala tráva. Okraje plachty neskôr obsypem štrkom.. Na plastovú paletu šli dve drevené palety zo záhrady a na ne ďalšie dve z domu, ktoré som doviezol tiež na jar. Na vrch sme uložili nádrž. Prázdnu nádrž celkom dobre odnesú dvaja chlapi.
Na druhý deň som dorobil rozvody. Najprv som však k nádrži položil a zarovnal dve betonové dlaždice, na ktoré sa bude klásť prázdna kupa. Žiaľ už mi došiel štrk, tak je to zatiaľ na zemi. V meste som kúpil trištvrte colovú hadicu a dve plastové šrobovacie kolená. Do veka nádrže som vyvŕtal dva otvory, vložil spodnú časť kolien a upevnil zvnútra maticou. Tesnením som sa nezaoberal, jednak som vŕtal veľmi tesne, jednak som rátal s tým, že tlak na konci hadice bude minimálny. Na kolená som nasunul konce hadíc a zaistil ich kovovou sponou. Druhé konce hadíc som zviedol popri nádrži a zaistil ich plastovými sponami proti pohybu. Na koniec kratšej hadice som namontoval plastový kus rýchlospojky, druhý dlhší koniec volne leží na zemi.
Na konci hadice od čerpadla je tiež rýchlospojka. Takže teraz máme pri práci s vodou niekoľko možností. Nasunúť hadicu do kratšej hadice z nádrže a čerpať vodu do nej. Druhá hadica z veka nádrže je prepad, ak by sme „zabudli“ na čerpadlo a nádrž by začala pretekať. Alebo na koniec hadice od čerpadla pomocou rýchlospojky nasunieme ďalšiu asi desať metrovú hadicu a môžeme tlakom z nádrže polievať studenou vodou. Alebo túto hadicu napojíme rýchlospojkou na krátku hadicu výpustného ventilu a budeme polievať záhony samospádom z nádrže. Prípadne napúšťať vodu z nádrže do kupy na polievanie.
Tento systém „malé vodné dielo“ dovoľuje súčasne napúšťať vodu do nádrže aj ju vypúšťať, či už hadicou alebo do konvy. Čerpadlo tlačí vodu do nádrže na vzdialenosť asi 40 metrov a výškový rozdiel cca 3 až 4 metre cez pol colovú hadicu celkom pomaly, takže sa teplá voda v nádrži tak rýchlo neochladí. Pre polievanie zeleniny je voda s teplotou okolia lepšia, ako studená voda priamo zo studne, rastliny tak neutrpia pri polievaní šok a teplou vodou môžeme polievať kedykoľvek. Aj keď prídeme do záhrady v pracovný deň poobede a vidíme, že rastliny ťažko znášajú horúci deň, nemusíme čakať až na večer. A tiež zeleninu nepolievame na listy, ako niekto, ale priamo ku koreňom.
Plná nádrž by mala vydržať na niekoľko polievaní v bežných dňoch a v najhorúcejších dňoch vydrží voda na viac, ako jedno polievanie. No najmä som znížil prácnosť a časovú náročnosť zalievania v záhrade.