Záhrada v kopci

Popršalo dobre, ale pozde

Práve som z veľkého suda pod odkvapom prelieval čerstvo napršanú vodu do malých bandasiek, keď vo vedľajšom dvore vyšla von susedka a pýta sa, či dosť napršalo. Hovorím jej, že celkom dosť za celú noc. A ona na to, že síce dosť, ale pozde.

Pýtam sa neveriacky, že pozde? Veď papriky, paradajky, uhorky, tekvice, hrozno, kríky, stromy aj tráva dostali tú vodu akurát včas, aby neuschli a znova nabrali silu. Odpovedala mi, že u nich uschlo veľa rastlín a medzi inými aj fazuľa, tú mať nebudú, a pokračovala svojou cestou.

Po naozaj dlhotrvajúcich horúčavách, kedy teplota v noci málokedy klesla pod 20°C a cez deň neklesala pod 30°C a do toho takmer celý deň pálilo slnko a vial horúci vietor, bola na posledný júlový víkend predpovedaná výrazná zmena počasia. V sobotu celý deň dážď a v nedeľu občas. Ako býva v poslednom čase často zvykom, predpoveď sa nenaplnila.

Pršať začalo už v piatok po zotmení, takže sme si svoju obvyklú večernú siestu s pohárikom červeného nemohli dať vonku pod hviezdami, ale sme sa museli schovať dnu. A v noci nás budil dážď, bubnujúci na strechu striedavo pokojne, striedavo s prívalom vody, do toho sa blýskalo a hrmelo. V sobotu ráno, v prestávke medzi dažďami, sme skontrolovali gazdovstvo aj množstvo napršanej vody. Za noc pribudlo 45 mm zrážok. Štyridsaťpäť litrov na meter štvorcový!

Suchú fazuľu to už nezachráni, ale ostatným rastlinám aj tráve to veľmi pomôže. A aj nám, nemusíme každé ráno polievať priesady ani hrozno či ríbezle, ktoré volajú o pomoc. Mladé kríky potrebujú našu pomoc, staršie sa už o seba postarajú, majú korene hlbšie v zemi, nejakú vodu si tam nájdu. Najmä keď sú okolo kmeňov zamulčované senom, aby sa im neprehrieval koreňový systém a zbytočne neodparovala voda.

Staré postupy v nových podmienkach fungovať nebudú

So susedkou občas prehovoríme zopár slov počas pohybu v záhrade, veď cez nízke ploty na seba dobre vidíme. A tak vieme, že dôchodkyňa sa dôsledne drží kalendára prác v záhrade. Výsevy a výsadbu robí vždy v rovnaký deň, rovnako tak v septembri likviduje porasty a „zazimuje“ svoju záhradu. Len my sme divní, keď posledné papriky zberáme začiatkom novembra…

Už samotní „zmrznutí“ v máji bývajú problém posledné roky. Raz je „na termín“ 15 stupňová „horúčava“ inokedy mrzne o týždeň pozdejšie. Nebýva výnimkou, že sezóna začína o mesiac skôr, ako býva v kraji zvykom, a končí o mesiac neskôr. Je len na vás, či z uvedeného vyvodíte pre seba problém, ako naša susedka, alebo príležitosť, ako my.

Súvisiace:  Paradajky na kompost

Zásadné je „nedať všetky vajcia do jedného košíka“. Nestaviť na jednu kartu. Nedržať sa dogmaticky jedného kalendára, keď okolo nás dochádza k zmene. Nie počasia, ale podnebia. Dostávame sa do iného podnebného pásma.

Zamulčované papriky a paradajky vo vyvýšených záhonoch sa dočkali výdatného dažďa

Priesady vysádzame do záhonov na dve etapy. Prvú polovicu v termíne, ktorý sa ukazuje ako prvý vhodný. A druhá polovica priesad čaká na svoju príležitosť, keby náhodou prízemný mráz poškodil ich skorých predchodcov. Už sme zažili aj takú situáciu, že sme takmer všetky museli pre zmrznutie presadiť novými. Ale aj to, že tá druhá polovica priesad, vysadená v druhom termíne, dostala taký teplotný šok, že tri týždne stála, kým sa prebrala k rastu. Zato potom plodila dlho do jesene. Tak si vyberte: problém či príležitosť?

Samozrejme, že priesady nekupujeme, ale pestujeme si sami a z vlastných semien. Teda priesady a osivo pre nás nepredstavujú žiadny finančný náklad, len časovú investíciu a nemusíme hovoriť o prípadnom plytvaní. Čo sa nevysadí, skončí v komposte, ktorý nie je odpadom, ale tiež zdrojom.

Takže môžete len pritakávať tomu, čo hovorím, a ísť stále po svojej koľaji, len potom je ťažko so mnou diskutovať „o problémoch“, lebo ja žiadne nemám. Všetkým som predišiel správnym rozhodnutím a zmenou myslenia, keď sa okolo nás mení doslova všetko. Snažím sa prispôsobiť, v záujme prežitia môjho aj našej záhrady. Vaša záhrada je vaša zodpovednosť, návody a inšpirácie sú všade okolo vás, v reálnom svete aj tom virtuálnom. Čo z toho si vyberiete, čo z toho si k sebe pripustíte, je len vaša voľba.

Hokaido sme nepolievali, ale uhorky áno. Výdatný dážď však pomohol všetkému

Takže u nás popršalo celkom dosť a zavčasu. V sobotu cez deň, kedy sme mali plánovanú rodinnú udalosť úplne niekde inde, pridalo počasie ešte 20 mm zrážok. A v noci na nedeľu ďalších 25 mm. A v nedeľu dopoludnia ďalšie milimetre. Celkom sto litrov na meter štvorcový za dva dni. Vyprahnutá zem to stíhala popiť, keďže to nespadlo naraz, ale po častiach s krátkymi prestávkami na vsiaknutie. Pravda, u nás na trávnatú plochu. Ak má niekto všetky záhony vyokopávané a nezamulčované, môže to vnímať inak. Ale to je zase len jeho voľba a jeho zodpovednosť.

Stále ostali na niektorých miestach praskliny v tráve, ale už sú oveľa menej otvorené a hlboké. Po dvoch daždivých dňoch sa všetky rastliny spamätali, v suchej tráve sa objavujú nové zelené steblá. Všetko doslova ožilo. Sme radi, že sme svojím prístupom k záhrade, k pôde a vode v nej dokázali zabezpečiť všetkým rastlinám prežitie a zachovanie úrody a spolu sme preklenuli nezvykle dlho trvajúce obdobie sucha a tepla. Ukazuje sa, že sa to dá, len treba mať otvorenú hlavu a vnímať prírodu, zabudnúť na neplatný kalendár, ktorý je starý ako včerajšie noviny.

Súvisiace:  Stromy pekne do biela

Mimochodom, na 20 árový pozemok, teda 2000 m2, spadlo za noc 2000×45 = 90 tisíc litrov vody. To len taká poznámka pre tých, ktorí si myslia, že veľké sucho prekonajú veľkým zavlažovaním.

1 Komentár

  1. Pingback: Bojíte sa, že vám vyschne studňa? - Moja záhradka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.