Záhrada v kopci

Máte uhorky?

Otázka, ktorú dostávam nie len od susedov, ale ktorá zaznieva medzi záhradkármi v tomto čase stále častejšie a nástojčivejšie. A kto pravidelne čítava tlačené alebo aj webové noviny, ten vie, že ak je v nadpise otázka, v článku býva vždy odpoveď „nie“.

Ja ale nie som novinár, ja som obyčajný chlapec z dediny. A toto nie je novinový článok, ktorý vás má vystrašiť. Toto je web, ktorý má byť inšpiráciou pre ľudí, ktorí nehľadajú strach v hororoch, ale návody na dosiahnutie cieľa. Takže na otázku susedky „Máte uhorky?“ som odpovedal opäť otázkou: „Mám, prečo by som nemal mať.“ A dostal som na ňu nelogickú odpoveď: „My nie, je sucho.“

Ja som známy vrták, takže nasledovala ďalšia moja otázka: „A ako to spolu súvisí?“ Dodnes čakám na odpoveď, či susedka rozmýšľa nad mojou otázkou alebo sa rozhoduje, či ma nazvať bezočivcom alebo len hlupákom. A možno to len hodila za hlavu, kašle na uhorky, však je sucho a teplo.

Naše raňajky 23.07.2022, uhorky odtrhnuté o dva metre vedľa tesne pred konzumáciou

Je fakt, že je sucho, už nepršalo desať dní, predtým len tak orosilo zem, a teploty siahajú k štyridsiatke, takže o rekordy a TV reportáže nie je núdza. Ďalší sused sa tiež sťažoval, že uhorky uschli a nemali ani jednu, musel kúpiť 15 kilo od kohosi z dediny.

Naše uhorkovisko 2022

Fakt treba dve vysoké školy, aby človeka koplo, že ako je možné, že jeden sused uhorky má, dopestuje ich síce nie úplne bez práce, ale dopestuje, ďalší dedinčan uhorky dokonca môže predávať a u vás nerastú? Rovnaká dedina, rovnaké podnebie, rovnaké sucho, rovnaké teploty, rovnaká pôda, rovnaký čas. Človek nemusí byť atestovaný analytik, aby sa opýtal: „V čom je rozdiel?“ A ani na odpoveď netreba doktorát: „V spôsobe pestovania.“

Opakujem to vždy, všade a často, až som tým otravný. Rastliny treba zamulčovať. Aby zem pod nimi nebola vysušovaná slnkom a vetrom, aby sa nestrácala zbytočne voda, ktorá v zemi je, ani tá, ktorú dodáme zavlažovaním. No a v tom zavlažovaní je druhá polovica tajomstva úspechu.

U všetkých sťažovateľov v zásade môžete vidieť jeden spôsob závlahy: Natiahnuť hadicu a čerpadlom zo studne poliať všetko hlava-nehlava, či presnejšie listy-nelisty, zem-tráva, všetko. Kedysi na základnej vojenskej službe nám mazáci hovorili: „Čo je mokré, to je čisté“. Hlúposť nevymizla.

U nás, čo uhorky máme a to tak, že hojne, sa všetka zelenina polieva ručne, kupou. Uhorky každý deň. Pri jednej A-konštrukcii na fotke je po 4 korene z každej strany. A na jednu stranu ide jedna 10 litrová konva. Jedna uhorka teda dostane 2,5 litra vody každý večer. Dĺžka Á-čka je 2 m a šírka záhona 1,5 m, teda spolu 3 m2. Pri daždi 10 mm, čo sa tu považuje medzi ostatnými pestovateľmi za „Dobre popršalo“, to vychádza 30 litrov na celú plochu. Podobne aj pri polievaní hadicou. Polovica sa takmer okamžite odparí z listov a vyprahnutej zeme. Koľko ostane samotným uhorkám?

Už ani Olinke sa nechcelo vysvetľovať študovanej kolegyni, že my nemáme čerpadlo a hadice nie preto, že som lenivý alebo že na to nezarobím, ale preto, že polievanie konvou je a) efektívnejšie, b) každá rastlina je osobne skontrolovaná, či je v poriadku, a za c) nahrádza mesačné permanentky do fitka jej kolegýň, taktiež z dediny.

Takže správna dodávka vody rastlinám, v prípade uhoriek priamo ku koreňu tak, aby neostali mokré listy, lebo tak ich skôr napadne pleseň a skráti sa tak vegetačná doba i množstvo úrody!

Ďalej ochrana vody v pôde nastieľaním slamou alebo senom, aby zem nebola taká horúca, aby sa teda voda neodparovala a pod mulčom ani netvrdla. V tvrdej zemi vznikajú kapiláry, ktorými sa dostáva do vzduchu voda z väčších hĺbok, teda oveľa viacej vody vypustíte do vzduchu, ako rastline dodáte! Čím viac polievate hadicou, tým viac vody strácate, ak pravidelne neokopávate, a to neokopávate, lebo a) je teplo, b) je zem tvrdá, c) doplňte svoju vlastnú výhovorku.

A tie rastliny okolo uhoriek, teda tú burinu čo vidíte vy, tam máme preto, aby okrem iného (ako ozdoba, krmivo pre sliepky) chránila uhorky pred páľavou.

Okrem uhoriek sa darí aj tekviciam hokaido. Sucho-nesucho

Na záver vám prezradím jedno tajomstvo. Malé tajomstvo s veľkým dosahom. F1. To je všetko, čo potrebujete vedieť. Teda to, že sa mu máte vyhýbať ako čert krížu a upír cesnaku. Keď uvidíte na obale od semiačka „F1“, odpľujte si a trikrát sa prežehnajte alebo vykonajte iný očistný rituál podľa svojej viery.

Tento biľag označuje semená hybrida, vypestovaného len na jediný účel. Aby zo semena, ktoré za svoje peniaze kúpite, vyrástla rastlina s plodmi, ako na fotke na obale. Máte zaručenú úrodu. Jednu. Jedinú. V ideálnych podmienkach. A teraz sa pozrite von oknom, máte tam ideálne podmienky?

Množitelia v optimálnych podmienkach pestujú materské a otcovské rastliny, v riadenej atmosfére ich vzájomne opeľujú a zo zrelých plodov sušia semená, ktoré potom balia a distribuujú do reťazcov. Vy si ich kúpite, vysejete a priesady dáte do záhrady. Koľko ľudí poznáte, čo sa vytrepali na dovolenku do Egypta a polovicu strávili so žalúdočnými problémami? Nechápete? Mne to nevadí.

Pred pol rokom som čítal správu, ako holandskí colníci zachytili kontajner semien paradajok z Číny, lebo nespĺňala akési predpisy. Pikoška? Keď som si v hypermarkete pozrel obal od semien zeleniny, F1, ako inak, dodávateľ bola známa moravská firma, krajina pôvodu Holandsko. Ešte stále nechápete? Ani teraz mi to nevadí.

A že vy semená nekupujete, ale hotové priesady na trhu? Do tretice ani toto mne nevadí.

Vlastnosťou hybridných odrôd zeleniny je, že z takejto úrody je problematické pokračovať v pestovaní zo získaných semien. Nie je totiž možné definovať vlastnosti plodov budúcej úrody, je to lotéria. Ak chcete mať dobrú úrodu, musíte kupovať semená/priesady každý rok. Ozaj, počuli ste už slovo inflácia?

Naše uhorky (a papriky, paradajky, tekvice…) sú zvyknuté na našu pôdu, sucho, podnebie. Nepochádzajú ani z Číny, ani z holandského skleníka, nepili filtrovanú a tekutým hnojivom dopovanú vodu. Poznajú tú našu. Ako je to možné?

Semenárime.

Každý rok z úrody uprostred sezóny necháme najkrajšie plody, spĺňajúce naše kritéria kvality, dozrieť a semená z nich sušíme na výsev pre budúci rok. Nemusíme rátať, či ich je sáčku za euro osem alebo už len šesť. Naše sáčky sú trochu väčšie 😉 a preto nemáme problém vysiať priesad, koľko chceme alebo koľko chcú naši priatelia. A presne vieme, aké plody budú výsledné rastliny mať.

Tri zásady dobrej úrody aj v suchu

Takže ak máte semená z plodov prispôsobených vašim podnebným, pôdnym a vlhkostným podmienkam, rastliny chránite mulčovaním a polievate správne a cielene, úrodu budete mať zaručenú, aj keď nikto v okolí ju mať nebude. A ušetríte. Za nákup semien, za vodu na polievanie, za elektrinu pre čerpadlo a boľavý chrbát pred motykou.

Niektorí ľudia to pochopia na prvý krát, niektorí nikdy. Nič nemusíte, prežitie nie je povinné. Ani vaše ani vašej záhrady.

Podľa mnohých ľudí je naša záhrada divná. Namiesto okopaných hriadok všade seno alebo slama a polievame kupou, keď by stačilo natiahnuť hadicu a zapnúť čerpadlo. Všetci to tak robia, nikto nemá úrodu ale my sme divní….


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.