Zdá sa, že čím väčší priestor máte k dispozícii, tým skôr ho zaplníte. Traduje sa o to počítačových pevných diskoch, ale platí to aj o záhrade. Nové druhy stromov, ďalšie farby kvetov, väčší sortiment zeleniny. A zrazu sa nemáte kam pohnúť, kde to všetko uskladniť, o náradí a vybavení nehovoriac. Ako to vyriešiť?
Keď sme si kúpili záhradu, boli sme nadšení nie len zo samotného miesta, ale aj z toho, koľko priestoru máme k dispozícii. Keď sme vysadili prvé stromčeky, často sme počuli, že sú nejako poriedko. Dnes sa medzi nimi stále dá chodiť, ale od lavičky dolu už nevidno, stromy sa rozrástli. Aj lúka za bránou sa pomaly zapĺňa novými stromami.
Miesto na sadenie stromov a kríkov sme poriešili po štyroch rokoch od kúpy prvej záhrady dokúpením starého sadu, v podstate sme reagovali na výhodnú ponuku. Pribúda teda úrody, ktorú treba uskladniť, pribúda náradie a vybavenie, ktoré v záhrade a dnes už aj na malom gazdovstve, používame. A treba skladovať aj krmivo pre sliepky či psa. Naše sezónne, v podstate turistické, bývanie na záhrade praská vo švíkoch a ak chce mať človek k dispozícii suché rezervné oblečenie či obuv pre prípad zlého počasia, nie je to práve komfortné.
Výhodné nákupy ruinujú rodinný rozpočet
Keďže sa na tomto mieste dobre cítime, „utekáme“ sem z mesta kedykoľvek máme čas. A v poslednom období sme sa začali obzerať po možnostiach trvalého bývania, minimálne teda od jari do jesene, ale v normálnom dome. Nejaké možnosti by tu boli. Ale buď mimo naše rozpočtové možnosti alebo možná dohoda niekoľko rokov v nedohľadne a dom chátra, ďalší k dispozícii ihneď ale pre tridsaťročného, čo chce tráviť mladosť rekonštrukciou a opravou už rekonštrukciou pokazeného. Alebo ďaleko od pozemku, čo pre nás stráca zmysel.
No ale keď niečomu venujete pozornosť, Univerzum zariadi 😉 V podstate náhodou sme sa dozvedeli o dome na predaj. Rýchle preverenie našich konverzných možností ukázalo, že „to by šlo“. A tak som, možno k prekvapeniu predávajúcich, ich oslovil. Dom sme si prezreli a zistili, že nevidíme nič, čo by nám vyslovene vadilo alebo s čím by sme si nevedeli poradiť. Prezrel si ho aj môj kamarát stavár a potvrdil správnosť prvých odhadov. Mali sme informácie aj o návštevách iných záujemcov, po pár týždňoch sme ostali jediní, ktorí jednali o podmienkach predaja.
Hoci celá transakcia nakoniec trvala dlhšie, ako to vyzeralo na začiatku, koniec dobrý-všetko dobré.
Čo sme získali
Dom nestojí len tak, je k nemu samozrejme pozemok. Nie je veľký a ak by mi bol ponúknutý ako jediný (a nemali by sme túto záhradu), tak by som nemal záujem. Ale získali sme k súčasnému pozemku ďalšiu tretinu. A s pozemkom dve staré jablone, starú hrušku, čerešne, moruše, marhuľku, samozrejme bude treba kosiť 😉 No a vysadíme nové ovocné stromy 🙂 V rozsiahlej predzáhradke pribudnú ovocné kríky a zrejme aj nejaké kvety 😉
Z časti tejto novej záhrady bude skvelý výbeh pre sliepky. Pivnica umožní skladovať úrodu a pod strechou slamu, na mulčovanie aj pre sliepky.
V dome je plnohodnotná kuchyňa s plynovým sporákom, neskôr doplníme klasický na drevo. Nie len uvarí, upečie, ale aj vyhreje. Náš komfort nám výrazne zvýši samozrejme aj vybavená kúpeľňa a dve obytné izby. Bonusom bude pracovňa pre môj „Garden-Office“, prakticky stratím dôvod jazdiť do mesta. Pribudli nám aj parkovacie miesta.
V hospodárskej časti jednu miestnosť prerobíme na letnú kuchyňu a s novou komorou sa bude hneď lepšie spracovávať úroda rastlinná aj živočíšna. Znížená prácnosť a zvýšená úspora času. Tiež už v zime nebudeme musieť (pre odstavenú vodomernú šachtu a vývod) voziť do záhrady pitnú vodu z mesta vo fľašiach. Použitý riad tiež umyjeme na mieste a teplou vodou z kohútika! Samotný kuchynský riad už nemusíme tiesniť v dvoch malých priestoroch a v obmedzenom množstve. A použité špinavé oblečenie nemusíme voziť do mesta na výmenu a pranie. Vôbec už pracovné oblečenie nemusíme mať v meste a voziť si ho sem. A v byte sa nám opäť uvolní miesto 🙂
Čo bude treba urobiť
Opäť ma čaká moja „obľúbená“ činnosť. Zhruba 80 m plotov bude treba opraviť, či skôr úplne vymeniť. A neskôr by sa hodilo pridať ďalších asi 120 m plota. Okrem upratania pozemku od množstva „zabudnutých“ predmetov musím opatrne zrútiť jeden drevený chliev, ktorý by spadol už aj sám, len mieri do nového plota, takže „opatrne posunovať“.
Najväčšou položkou kategórie „práce“ je výmena strechy. Tá súčasná by možno ešte chvíľu vydržala, dom bol až doteraz trvale obývaný, ale keď to spravíme teraz, už na to v budúcnosti nemusíme myslieť. Súčasne bude treba opraviť komíny, zatepliť stropy a potom prerobiť kúpeľňu. No tiež opraviť a rozšíriť prístrešok pre skladovanie palivového dreva.
No a kopa ďalších malých „drobností“. Ako poznamenal môj kamarát-stavár: Ak máš dom na dedine, nikdy sa nenudíš. Takže naša nová akvizícia bude vyžadovať veľa práce a veľa energie, na opravy aj na neskoršiu prevádzku. Teraz už zrejme začína dávať zmysel, prečo som budoval našu fotovoltickú elektráreň ako modulárnu a rozšíriteľnú 😉 Umožní nahradiť časť plynu na vykurovanie aj varenie a elektrinu na ohrev vody. Spolu s drevom, píleným nástrojmi na vlastnú elektrinu to bude zaujímavý mix energií. Myslím, že zaujímavý bude najmä celkovými nízkymi nákladmi.
A čo je najväčšie plus nášho nového pozemku a domu?
Že stojí hneď vedľa, za plotom! Nemusíme urobiť ani krok! Osadím jednu bránku, zruším 20 metrov starého ošarpaného plota a sme doma! Pozemky budú spojené.
Blahoželáme vám k nákupu a pri opravách nepreťažujte chrbát.
Ďakujem a budem si dávať pozor, pretože si to chcem potom dlho užívať.
Pingback: V horúčavách utekám na vidiek - Byt v paneláku (sk)
Pingback: Je televízor dôvod? - Byt v paneláku (sk)
Pingback: Čo s toľkými hruškami
Pingback: Televízne správy alebo šum prírody? - Naše hobby
Pingback: Vyrobili sme svoju prvú Megawatthodinu elektriny
Pingback: Gaštanov zjeme tento rok menej
Pingback: Tak a plot v sade je rovný - Moja záhradka