Keď som sa rozhodoval pred rokom, aké sliepky si zaobstarať, zvažoval som aj Kalimero a čo-to si o nich naštudoval. Že sa jedná skôr o populáciu, ako plemeno, som sa presvedčil vo vlastnom chove. A tiež som sa presvedčil, že som vybral dobre. Sliepky Kalimero sú rozhodne lepšia voľba, ako chovať brojlery.
Nie je žiadnym tajomstvom, že hybridné sliepky, kupované ako kuriatka alebo mládky, sú šľachtené cielene na znášku vajec pri dodržaní optimálnych podmienok v chove. A „dedinský“ chov má od týchto podmienok ďaleko. Kým dodržať optimálne zloženie kŕmnej zmesi nie je problém ani v domácom chove, ťažšie je to v oblasti osvetlenia a tepla. Nie, že by to nešlo, len je to drahé. Drahé vo vzťahu k hodnote vyprodukovaného vajíčka alebo kila mäsa. Pretože sliepky chceme chovať nie len pre vajcia, ale aj pre dostatok kvalitného mäsa. Avšak hybridné nosnice sú optimalizované na vajíčka, ich počet aj veľkosť, a hoci som v tejto oblasti spokojný, mäsa veľa na takejto sliepke nie je. Niečo vyše kila.
Pre veľkododávateľov je dvadsať kuriatok málo, malí predajcovia zase tento počet nezvládnu. A skombinovať chov od dvoch alebo troch dodávateľov po päť kuriatok zaváňalo zavlečením choroby a ohrozením všetkých kurčiat. Nakoniec sa mi podarilo zabezpečiť si dodávku z jedného miesta, cenou za to bol neskorý termín a ešte som musel brať menšie, ako som plánoval. Zvládli sme to, vajíčka zatiaľ produkoval druhý chov čiernych Dominatov v malom kuríne.
Keď sme spracovali prvých veľkých kohútov Kalimero holokrčky a štandard, zostali nám v kuríne biele nosnice a jarabí kohút, najmenší z celého chovu. Aspoň neobťažoval dospievajúce sliepky, keď bol zo všetkých najmladší 😉 No Kalimero sú trošku väčšie, ako nosnice Dominant, čo znamená nie len, že majú menej miesta, ale majú aj trochu väčšiu spotrebu krmiva. A tým pádom aj trošku väčšiu produkciu trusu. Takže vo výsledku treba častejšie čistiť výbeh aj meniť podstieľku v kuríne. Tak po pôvodnej redukcii 10+1 o dve sliepky sme uprostred zimy prikročili k ďalšej redukcii. Teraz ostal v kuríne jeden kohút a päť sliepok.
Hmotnosť sliepky po očistení od peria sa pohybuje od 2,2 do 2,4 kilogramov, teda dvojnásobok Dominantov. Hmotnosť vajec je málinko menšia, ako od čiernych hybridov, pri málinko väčšej spotrebe krmiva. Takže na vajíčka je dobré mať špecializovaných Dominantov, ale na mäso jednoznačne Kalimero. Kohúty boli podstatne väčšie, ale aj tieto biele sliepky plemena, čo skôr hybridu „Pán šedý“, sa mi ako mäsový typ veľmi pozdávajú. Hoci v mojom prípade som kohútov bielych nemal, len „Panie šedé“ 😉
Rozhodne plánujem tento rok znovu doviesť väčšie množstvo malých Kalimero a znovu ich vykŕmiť do kuchyne. Tajne však dúfam, že sa aj medzi bielymi, tak ako mám medzi čiernymi, objaví aspoň jedna kvočka, takže by som využil mobilný kurín a vajíčka od Kaliemro budú dúfam dobre oplodnené, kohút sa činí 🙂 Viem, že to nie je optimálne pokúšať sa množiť hybridy, ale sliepky s kohútom rozhodne nie sú príbuzní a minimálne na mäso by z toho niečo mohlo byť. Nechcem to riešiť elektrickou umelou kvočkou, dávam prednosť prirodzenému spôsobu liahnutia a starostlivosti.