Náš pozemok pod kopcom nemal problémy s vodou, jedine ak občas s jej prebytkom. No došlo už aj na nás 😉 a museli sme začať polievať rastliny, aby nám neuschli a aby sme neprišli o časť úrody. Koľko vody sme každý deň minuli?
Posledný júnový víkend a pár dní pred ním bolo naozaj horúcich. Teploty cez deň presahovali tridsať stupňov Celzia a už zavčas ráno preskočili dvadsiatku. Vydržať v meste bolo takmer nad ľudské sily a počas jazdy autom do záhrady popoludní sme mali zapnutú klimatizáciu.
Klimatizácia fungovala aj v našom kamennom dome. Vlhkosť sa udržiaval stabilne okolo 70% a teploty sa z pôvodných 18° C vyšplhali až na 25° C posledné horúce dni. Dokonca sme už ani nemali otvorené dvere do chalupy, aby sme tam nepúšťali teplo. Sedieť na gangu alebo sa pohybovať v blízkosti domu bolo naozaj náročné pre všadeprítomné teplo.
Iná situácia bola hore v záhrade. Stačilo vyjsť k plotu a bráne, kde máme okrem nových stromov aj pôvodnú jabloň, orech a trnku a v susedných záhradách je množstvo stromov. Vzduch tu bol oveľa chladnejší a najmä príjemnejší. A už okolo siedmej hodiny večer slnko zapadalo za kopec a stromy, takže sa tieň postupne od plota dostával dole do záhrady.
Stromy a kríky sme samozrejme každý večer kontrolovali a tiež Olinka vždy odhrnula mulč zo slamy alebo sena, aby skontrolovala vlhkosť pôdy pri stromoch, jahodách, cibuli a paradajkách či paprikách, ktoré tu pod stromami máme. A tiež kontrolovala rastliny na mulčovaných záhonoch aj vyvýšenom záhone. Kým susedia polievali, my sme ťažili zo zásob vody v zemi, ktorá sa vďaka mulču nevyparovala, ale zásobovala rastliny.
No v piatok sme sa zhodli, že na vyvýšenom záhone je to na hrane, ak v sobotu aj napriek predpovedi dažďa na celý poldeň nezaprší, začneme polievať. A keďže v sobotu nepršalo, došlo na kanvy s vodou. Vodu zo studne pomocou čerpadla a hadice dopravujeme do súdka s vodou pri vyvýšenom záhone. Odtiaľ je to kúsok na záhony.
Paradajky a divé paradajky nie sú náročné, dokážu si hlbokými koreňmi nájsť vodu aj samé. Zato papriky sú fajnové, dostali vodu ku koreňom, rovnako aj hrášok a kaleráby. Okrem mulčovaných záhonov a vyvýšeného záhona sme poliali papriky aj inde pod stromami, a tiež posledne zasadené maliny. Tie staršie vyzerali OK, už si poradia aj samé. No jeden zo stromov blízko brány sa nám zdal, že suchom trpí, že sa po presadení ešte celkom nespamätal. Takže jedna konva vody aj jemu ku koreňom. A niektoré malé kríky si tiež vodu pýtali.
A keďže nepršalo ani v nedeľu, tiež sme po západe slnka dopriali vodu rastlinám citlivým a takým, ktoré dávali najavo, že im voda chýba. Najmä na vyvýšenom záhone už zásoba došla, zem pod mulčom zo slamy bola už suchá a krajné paradajky dávali najavo, že to samé nemusia zvládnuť. Na mulčovaných záhonoch a pod stromami sa ale vlhkosť ešte držala, seno a slama robia svoju robotu dobre.
Na jedno poliatie sme spotrebovali necelých 200 litrov vody. V pondelok bolo o čosi chladnejšie, takže stačilo vody menej. No a v utorok opäť bola zálievka výdatnejšia.
Po vyprázdnení veľkého aj malého súdka dočerpám vodu zo studne, aby sa zohriala a na druhý deň polievame kupou vodou zo súdka. Do studne natečie cca sto litrov asi za šesť hodín. V zemi je vody dosť, ukazuje sa v okolí studne a pod ovčínom, kde je aj po skosení trávy naozaj mäkko.
Vlastná studňa je veľkou výhodou, nemusel som budovať záchytné nádrže na dažďovú vodu. Po výdatnom daždi sa vo vyvýšenom záhone dokáže voda udržať minimálne týždeň až desať dní, v závislosti od teploty. Polievanie trvá asi hodinu až poldruha a v podstate nás zdržuje od inej práce, tú ale dokončím neskôr, keď opäť poprší a budem mať čas. Aj tak nám mulčovanie dovolilo dlhú dobu nechať zásobovanie vodu na samotných rastlinách, pretože susedia polievajú svoje dokonale obrobené políčka už dávno pravidelne a výdatne, my se začali až koncom júna. A stačí nám na celkovú plochu výsadby naozaj málo vody.