Záhrada v kopci

Rezervujte si štyri hodiny

Často prijímame v našej záhrade návštevy. Nie len preto, že nie sme v čase ich príchodu doma, ale aj preto, že sa cielene chcú pozrieť, ako sa dá záhradníčiť inak. Pre nás je to príjemné prerušenie práce a zaujímavá forma oddychu. Len to nesmie byť „za letu“.

Netajím, že sa radi pochválime, čo sme za ten vyše rok z tohto zanedbaného pozemku dokázali vytvoriť. No návštevy to tak nevnímajú. Oni nevedia, ako to tu vyzeralo pred dvanástimi mesiacmi, veď aj preto sme pripravili prvú fotoknihu našej záhrady. Časť ľudí chce na vlastné oči vidieť, o čom píšem na tomto webe, časť ľudí web nečíta, ale sa spolu občas rozprávame. Alebo počuli od našich spoločných známych, že máme záhradu „inak“ a špekulujú, že by si tiež uľahčili od (zbytočnej) driny. Pretože nikto z nás nemladne. Čo sa nám ale páči najviac, keď niekto, koho naša záhrada uchvátila, ju chce ukázať svojim blízkym 🙂

jeseň

Sami sme „nevymysleli Ameriku“, len sme uviedli do reálnej praxe spústy poznatkov, čítaných alebo videných aj odskúšaných v malom. A tak v našej prírodnej záhrade v kopci aj pod kopcom nájdete rôzne nakombinované rastliny, ktoré sa vzájomne biologicky ochraňujú aj záhony, kde spolu rastú okrasné kvety a zelenina, zdanlivo nesúvisiace. Kde kombinujeme zachytávanie prebytočnej povrchovej vody s trvalým zavlažovaním a mulčovanie. Kde množstvo vody v záhonoch regulujeme kosením trávy. Kde na lúke vždy kvitnú nejaké kvety a kde sú reálne využívané hmyzie hotely, kde sa skutočne vyskytujú divé včely samotárky.

Uličky pre prístup k stromom, ostrovčeky pre čmeliaky, včely a iný hmyz

Hoci sme zasadili množstvo ovocných stromov a kríkov, nenájdete tu dva rovnaké. Okrem bežne rozšírených druhov máme melitopolsky, zemolezy aj muchovníky, jedlú šípku aj jarabinu, všakovaké druhy jahôd a malín. Vždy niečo kvitne, vždy niečo dozrieva. Pod stromami rastú rajčiny s paprikami a cibuľou. O čom ste niekde čítali, u nás to veľmi pravdepodobne uvidíte a možno aj ochutnáte.

Je toho skrátka veľa. Kto sa nespokojí s letmým pohľadom na záhradu a skonštatovaním „Je krásna“ (lebo je to subjektívny pocit) a objaví, že je budovaná v určitých zónach (hoci pôsobí „nahodile“), tomu radi vysvetlíme nie len jej princípy, ale zastavíme sa u každého kríku, kvetu či záhona povieme detailne, čo je tu a prečo je to práve tak. Vysvetlíme, ako sme si poradili s vodou aj to, odkiaľ sa berie a ako ju využívame vo svoj prospech. Ukážeme, ako rastú vŕby a ako sa z nich stavia plot.

vŕbový plot

Ja pri novom vŕbovom plote

Lenže to všetko chvíľu trvá. A ak sa chcete spolu s nami prejsť až „na najvzdialenejšie pasienky“ a dozvedieť sa, prečo kosíme trávu na etapy a akú využívame na to techniku, ochutnať z našich divých černíc aj si užiť výhľadu a potom ešte chvíľu posedieť s nami pod veľkým slnečníkom a opäť sa kochať výhľadom pri rozhovoroch o veciach, ktoré sme počas prechádzky v záhrade nestihli, rezervujte si na to štyri hodiny. Plus čas na grilovanie či dúšok kávy alebo čaju z našich čerstvých byliniek, ktorých tu rastie neúrekom.

Súvisiace:  Boli sme terčom raketového útoku

2 Komentáre

  1. Lenka Jakesova

    Ja som sa vam uz ozvala niekedy koncom minuleho roku……ak sa mi podari zorganizovat si dopravu z Bratislavy…rada by som sa prisla pozriet tohto Leta …..a urcite nie „za letu“…..prakticky vsetko co robite ma zaujima lebo mam tiez zahradu v kopci, pozdravujem,Lenka

    ps najskor az tak koncom augusta/sept….. a keby ste mi mohli dat mobil cislo na kt sa mozem ozvat a dohodnut sa o moznej navsteve….to by pomohlo.

    1. Záhradník (Autor článku)

      Ďakujem za komentár aj záujem. Napísal som Vám email a budem sa tešiť na návštevu u nás. Toto leto neplánujeme dovolenku mimo okres, tak by to nemal byť problém sa u nás stretnúť. Len nech nie je tak horúco, ako tento týždeň!

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.